امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۶/۰۹/۲۴- ۱۲:۵۱

توصیه مسافرتی: هشدار درخصوص ابتلا به تب خطر ناك دنگی

هشدار درخصوص ابتلا به تب خطر ناك دنگی

با توجه افزایش آمار مبتلایان به تب دنگی در منطقه شرق آسیا ، لازم است هموطنان عزیز درخصوص مراقبتهای بهداشتی و پزشكی توجه بیشتری داشته باشند. كشور مالزی با توجه به شرایط زیست محیطی و آب و هوای استوایی اش بعنوان یكی از مناطق پرخطر در اینخصوص معرفی شده است.

تب دنگی عفونتی است كه توسط ویروس دنگی ایجاد می‌شود. پشه‌ها عوامل منتقل كننده این ویروس هستند. تب دنگی به عنوان «تب استخوان شكن» نیز شناخته می‌شود، چرا كه به دلیل درد شدید حاصل از آن بیمار تصور می‌كند استخوان‌هایش در حال شكستن هستند. برخی نشانه‌های تب دنگی عبارتند از تب، سردرد، حساسیت‌های پوستی مشابه سرخك و درد در ماهیچه‌ها و مفاصل. ممكن است تب دنگی در تعدادی از بیماران به یكی از دو گونه خطرناك و كشنده تبدیل شود. گونه اول تب هموراژیك دنگی است كه باعث خونریزی، ترشح مایعات به بیرون از عروق خونی و كاهش پلاكت‌های خون می‌شود. گونه دوم سندروم شوك دنگی است كه باعث افت شدید فشارخون می‌شود.

از آنجاییكه اكثر قربانیان این بیماری افرادی هستند كه در مراحل ابتدایی بیماری به پزشك مراجعه نكرده و علائم  را در حد یك تب ساده می‌پنداشتند لذا از همه هموطنانی علائم اولیه بیماری (سردرد ، تب شدید تا ۴۰درجه ، درد عضلات و مفاصل ، تهوع و استفراغ و بوجود آمدن جوشهای پوستی شبیه سرخك ) را درخود مشاهده می كنند خواسته می‌شود  سریعا به مراكز درمانی مراجعه نموده و آزمایشات مربوطه را انجام دهند .

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری دنگی ، قرار نگرفتن در معرض گزیدگی پشه از موارد مهم می‌باشد.

- معمولا بیشترین فعالیت پشه ناقل بیماری دنگی در صبح ها پس از سپیده دم و عصرها قبل از تاریك شدن هوا می‌باشد ، توصیه می‌شود در این ساعات در مناطق جنگلی و كنار رودخانه‌ها حضور نداشته باشید .

- استفاده از پشه بند بر روی تخت و نصب محافظ و طوری بر روی درب و پنجره توصیه می‌شود

- استفاده از مواد دافع پشه‌ها مثل اسپری‌ها ، پوشیدن لباس مناسب آستین بلند و شلوار بلند مخصوصا در گردش های جنگلی و كنار رودخانه‌ها نیز از موارد پیشگیرانه محسوب می‌گردد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما