امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۶/۰۳/۲۵- ۰۶:۲۱

سفیر ایران در مالزی زمینه های همكاری فرهنگی – هنری دو كشور را متنوع توصیف كرد

سفیر ایران در مالزی زمینه های همكاری فرهنگی – هنری دو كشور را متنوع توصیف كرد

كوالالامپور – ایرنا – "مرضیه افخم" سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی روز چهارشنبه در آیین گشایش جشنواره مشترك 9 روزه "فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی"  همكاری‌های مشترك فرهنگی – هنری دو كشور به ویژه در بخش قرآنی را مثبت ودارای ظرفیتهای فراوانی خواند.
به گزارش ایرنا، سفیر ایران در مالزی در جمع هنرمندان خوشنویس مالزی و ایران و علاقه مندان مالزیایی به هنر خوشنویسی كه در موزه هنرهای اسلامی مالزی در كوالالامپور جمع شده بودند، گفت كه امیدوار است برگزاری این جشنواره و نمایشگاه توسط هنرمندان ایرانی و مالزیایی، هنرهای  قرآنی و خوشنویسی اسلامی را توسعه بخشد و همكاری‌های قرآنی بین دو كشور را افزایش دهد. با تاكید بر برگزاری هرچه بیشتر جشنواره‌های فرهنگی – هنری مشترك بین دو كشور، از برگزاری جشنواره مشترك قرآنی و سمینار خط در این ماه پرفضیلت توسط هنرمندان خوشنویس دو كشور اسلامی استقبال كرد.
وی با معرفی ماه رمضان به عنوان ماه نزول قرآن و بهار قرآن، گفت: در این ماه مبارك قران محور همه اعمال است و فرصت تامل و تدبر و انس با قران است.
"مرضیه افخم" در این جشنواره مشترك كه به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در كوالالامپور در موزه هنرهای اسلامی مالزی برگزار شد، گفت: همانطور كه تلاوت قرآن در ماه رمضان نسبت به ماه‌های دیگر ثواب بیشتری دارد. هر گونه پرداختن به قران در صورت ومحتوا نیز ارزش ویژه ای دارد و خوشنویسی سوره‌های قرآن به این هنر روح و معنای دیگری بخشیده است . 
افخم همچنین گفت: خداوند خالق زیبایی است و زیبایی مطلق است و زیبایی را دوست دارد. خوشنویسی قرآنی نماد ی  از زیبایی خداوند،  است. 
سفیر ایران تاكید كرد: اگرچه قرآن به عنوان وحی تاثیر عمیقی بر مخاطبان خود دارد اما هیچ كسی نمی‌تواند این سخن پیامبر (ص) را رد كند كه خط زیبا بر روشنی و حق می افزاید. 
به گفته وی، به یقین از روزهای نخست اسلام، خوشنویسی و خطاطی زیبا در بین مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار بوده كه پیامبر اكرم (ص) پیروان خود را به خوشنویسی تشویق كرده است. 
افخم گفت: از پیامبر (ص) نقل شده است هر فردی آیه ای را با هدف بزرگداشت خداوند بنویسد، مورد آمرزش قرار می‌گیرد. 
وی در ادامه گفت: برخی از هنرمندان خوشنویس زندگی خود را به كتابت قرآن اختصاص داده اند و به تدریج نسخه‌هایی از قرآن را فراهم آورده اند كه بر اساس آن خوشنویسی به سبك های مختلف تقسیم شده است. 
به گفته سفیر ایران، خوشنویسی به همراه دیگر هنرها از قبیل تذهیب  صفحه بندی به یك هنر جامع قرآنی تبدیل شده است. 
وی گفت: امروزه آیه‌های مقدس قرآن به عنوان ابزار اصلی هنر خوشنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، و بسیار مشكل است بین خوشنویسان فردی را پیدا كرد كه بخشی از قرآن را به اشكال مختلف كتابت نكرده باشد. 
افخم افزود:  نوشتن آیه‌های قرآن بر سنگ، شیشه، چوب و اشیاء دیگر باعث خلق تابلوهای زیبای قرآنی شده است و هنرهای گوناگونی از قبیل معرق و منبت در آنها بكار برده شده است و نمونه‌هایی این آثار ارزشمند را می‌توان در این موزه (موزه هنرهای اسلامی مالزی) مشاهده كرد. 
سفیر ایران ابراز امیدواری كرد برگزاری این جشنواره و نمایشگاه توسط هنرمندان ایرانی و مالزیایی، هنرهای  قرآنی و خوشنویسی اسلامی را توسعه بخشد و همكاری‌های قرآنی بین دو كشور را افزایش دهد. 
مرضیه افخم در پایان از همه خواست در این روزهای پربركت رمضان برای گسترش صلح و دوستی در جهان و بویژه حل  مشكلات جهان اسلام دعا كنند و اتحاد و برادری بین مسلمانان و كشورهای اسلامی‌بیش از پیش تقویت گردد.
در این جشنواره علاقه مندان به هنر خوشنویسی اسلامی در مالزی و ایران می‌توانند از سخنرانی‌ها و كارگاه‌های آموزشی این حوزه بهره برده و اساتید و كارشناسان ایران و مالزی در بخش خوشنویسی به تبادل تجربیات و دستاوردهای خود می‌پردازند.
برگزاری كارگاه آموزشی خط نستعلیق، خط نقاشی و نگارگری ایرانی از دیگر برنامه‌های این جشنواره فرهنگ و هنر ایران و مالزی است.
ر این برنامه، محمد‌علی قربانی، از اساتید خوشنویسی ایران در یك جلسه به معرفی خط نستعلیق و در جلسه ‌ای دیگر، ندا ذوقی و محمد طریقتی از هنرمندان نگارگری ایرانی به معرفی هنر تذهیب و حجت رنجبر به معرفی تكنیك‌های خط نقاشی به هنرآموزان مالایی خواهند پرداخت. 
بخش چهارم این جشنواره برپایی نمایشگاه خوشنویسی و نگارگری هنرمندان ایرانی در كوالالامپور است.
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما