امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۶/۰۳/۱۸- ۰۶:۳۹

این را همه بدانند؛ این‌ها كوچك‌تر از آن هستند كه بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین كشور اثری بگذارند

این را همه بدانند؛ این‌ها كوچك‌تر از آن هستند كه بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین كشور اثری بگذارند

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب در این دیدار سه ساعته ضمن شنیدن دیدگاه‌ها و نقطه نظرات دانشجویان درباره مسائل علمی و دانشگاهی و همچنین موضوعات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كشور در سخنانی، دانشجویان را در صفوف مقدم مبارزه مستمر نظام اسلامی‌با نظام سلطه دانستند و با تأیید نگاه نقادانه و مطالبه‌گرانه دانشجویان در مسایل مختلف، «نگاه آرمان گرایانه و مأیوس نشدن از شكست‌های مقطعی» را مكمل این دغدغه‌مندی دانستند و با تاكید بر لزوم واقع بینی و ایفای نقش فعال تشكل های دانشجویی انقلابی و اهتمام جدی به تبیین و غلبه دادن گفتمان انقلاب اسلامی در دانشگاهها، گفتند: ركن اساسی دانشگاه، دانش است و مهمترین وظیفه مجموعه دانشگاهی، تولید عالِم، تولید علم، و جهت دهی صحیح به عالم و علم است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به حوادث تروریستی تهران، تاكید كردند: چنین حوادثی هیچ خللی در اراده ملت و مسئولان بوجود نخواهد آورد و ملت ایران قدرتمندانه به حركت خود ادامه خواهد داد و پیش خواهد رفت.
حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنانشان، سخنان دانشجویان در این نشست را بسیار متین، قوی، سنجیده و در سطح بالا توصیف كردند و ضمن توصیه مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد به بهره مندی از این افكار متقن، گفتند: مجموع مطالبی كه بیان شد، حاكی از رشد سطح فكر مجموعه‌های دانشجویی نسبت به سال های اول انقلاب و حتی سال‌های گذشته است و این، همان چیزی است كه به آن احتیاج داریم.
ایشان مطالب خود را با یك مقدمه درخصوص كلید واژه «نظام سلطه» آغاز كردند و افزودند: نظام سلطه به معنای یك نظام دوقطبی جهانی است كه در یك قطب آن، «سلطه‌گر» و در قطب دیگر، «زیر سلطه» قرار دارد.
رهبر انقلاب اسلامی‌به دوگانه‌های شكل گرفته در ذیل نظام سلطه اشاره كردند و گفتند: دوگانه «پیشرفت و توقف»، دوگانه «ابتكار و تقلید»، دوگانه «استقلال سیاسی و وابستگی»، و دوگانه «اعتماد به نفس و انفعال»، دوگانه‌هایی هستند كه در دو یا سه قرن اخیر به‌وجود آمدند و كشورهای مسلط با برنامه ریزی علمی و دقیق تلاش كردند تا ضمن انتقال جهان بینی، فرهنگ و عادات خود به كشورهای زیر سلطه، این حالت را ابدی و دائمی كنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اینكه فقط برخی كشورها امكان رهایی جزیی از برخی زمینه‌های سلطه را پیدا كردند، افزوند: در چنین شرایطی، انقلاب اسلامی در مقابل نظام سلطه سینه سپر كرد و توانست ایران را از این منجلاب به‌طور كامل خارج كند.
ایشان گفتند: ممكن است برخی بگویند كه چگونه جمهوری اسلامی‌به‌طور كامل از نظام سلطه خارج شده است در حالی‌كه هنوز برخی آثار فرهنگ غربی در جامعه مشاهده می‌شود؟
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در پاسخ باید گفت خروج از تمام شئونات مربوط به نظام سلطه و اداره همه شئون فرهنگی، سیاسی و اقتصادی كشور بر خلاف مسیر جریان سلطه، در نظام جمهوری اسلامی قانون قطعی است كه البته ممكن است تخلفاتی هم از آن بشود ولی این موضوع با نبود قانون یا وجود قوانین مخالف، متفاوت است.
رهبر انقلاب اسلامی‌با نادرست خواندن برخی سخنان كه با اشاره به عملكرد بد یك وزارتخانه، نظام اسلامی را ناكارآمد می‌خوانند، تأكید كردند: بزرگترین دلیل «كارآمدی نظام»، استمرار و بقای آن است و اگر نظام اسلامی ناكارآمد بود، تاكنون بلعیده شده بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، اعلام موضع صریح و قاطع نظام اسلامی در مقابل قدرت ها را حادثه‌ای بسیار مهم دانستند و تأكید كردند: همین موضوع یكی از نشانه‌های آشكار كارآمدی نظام است.
ایشان با تأكید بر اینكه جوانان مؤمن، انقلابی و حزب‌اللهی نباید پیشرفت ها و دستاوردهای بی‌شمار نظام اسلامی را از یاد ببرند، افزودند: انقلاب اسلامی‌با ایستادگی در مقابل نظام سلطه، توانست به ملت ایران، هویت و آرمان بدهد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای علت هضم نشدن در هاضمه جهانی را، «هویت ایران و ایرانی» برشمردند و خاطر نشان كردند: هویت ملت ایران و آرمان‌های فراوان این ملت، به‌طور طبیعی نظام سلطه را در مقابل انقلاب اسلامی قرار داد و یك مبارزه قهری میان نظام اسلامی و قدرتها و جریان‌های تأثیرگذار جهانی آغاز شد.
ایشان با اشاره به استفاده قدرت ها از شیوه‌های «سخت، نیمه سخت و نرم»، دانشجو و دانشگاه را یكی از مراكز اصلیِ درگیر در این مبارزه خواندند و گفتند: در سالهای گذشته، تلاش بسیاری برای خارج كردن دانشگاه از صحنه مبارزه انجام شد.
رهبر انقلاب اسلامی‌به تسلط جریان‌های معارض و مخالف انقلاب بر دانشگاه در سالهای اول انقلاب اشاره و خاطرنشان كردند: در آن سالها، دانشگاه واقعاً عرصه جنگِ میدانی و جنگِ مباحثاتی بود اما نهایتاً این دانشجویان مسلمان و انقلابی بودند كه دانشگاه را فتح كردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای یك آسیب جدی در آن دوران را یادآور شدند و افزودند: متأسفانه در آن سال ها در میان مجموعه‌های دانشجویی مسلمان اختلالاتی به‌وجود آمد و برخی از دانشجویانی كه دانشگاه و لانه جاسوسی را فتح كرده بودند، به علت ضعف تحلیل و محتوا و همچنین تندروی‌های ناشی از هیجانات، از درون مغلوب شدند و ضربه خوردند.
ایشان با انتقاد از اظهارات و اقدامات برخی افراد در داخل در راستای تلاش بدخواهان در «انقلاب زدایی» از دانشگاهها، گفتند: متاسفانه برخی‌ها به تضعیف روحیه حزب اللهی در دانشگاهها كمك می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش از سخنانشان خطاب به مجموعه‌های دانشگاهی علاقه‌مند به انقلاب و اسلام، تحت هر عنوانی، تأكید كردند: باید خود را در صفوف مقدم مبارزه ادامه‌دارِ نظام اسلامی‌با نظام سلطه قرار دهید و ضمن رصد دقیق صحنه درگیری و مبارزه، در قبال آن، احساس مسئولیت انسانی، ملی، اسلامی و بین المللی داشته باشید.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه با تأیید كامل نگاه نقادانه و مطالبه‌گرانه دانشجویان در قبال مسائل و مشكلات كشور، گفتند: این نگاه نقادانه و دغدغه‌مند نباید از دانشگاهها گرفته شود.
ایشان، لزوم نگاه آرمان‌گرایانه در كنار نگاه نقادانه را ضروری برشمردند و خطاب به دانشجویان انقلابی تأكید كردند: درخصوص آرمان‌ها و ارزش ها، مطالبه جدی داشته باشید و ضمن آنكه بر روی كجی‌ها و كاستی‌ها علامت سؤال می‌گذارید،از شكست‌های مقطعی به هیچ‌وجه ناامید و مأیوس نشوید.
رهبر انقلاب اسلامی‌گفتند: اگر قرار بود كه به‌واسطه شكست‌ها یا ضربه خوردن‌ها، ناامید شویم، باید در دوران مبارزه یا دوران جنگ تحمیلی مأیوس می‌شدیم اما در آن مقاطع، هیچ‌گاه از شكست‌ها مأیوس نشدیم زیرا با یأس و ناامیدی نمی‌توان به پیروزی دست یافت.
حضرت آیت الله خامنه ای دانشجویان را به مدنظر داشتن دستاوردهای بی نظیر نظام اسلامی‌توصیه كردند و با تأكید بر اینكه همیشه باید به سبب انقلاب اسلامی احساس سرافرازی كنید، افزودند: امروز سیاست‌های بزرگترین قدرت های دنیا در غرب آسیا با شكست مواجه شده است و خود آنها اذعان دارند كه علت این شكست، اعمال نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است؛ آیا اینكه خواسته انقلاب محقق شود و خواسته آمریكا و همراهان آن به نتیجه نرسد، دستاورد كمی است؟
ایشان به یكی از شگردهای دشمن برای القای «فایده ندارد»، «نمی‌توانید» و «كاری از دستتان بر نمی‌آید» اشاره و خاطر نشان كردند: متأسفانه برخی در داخل همان ذهنیتی را كه دشمن می‌خواهد به جامعه القا كند، در صحبت ها، در روزنامه‌ها و در فضای مجازی، با صدای بلند تكرار می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی‌به دانشجویان گفتند: روحیه نقادانه و پرسشگرانه شما در قبال مشكلات درون نظام باید دلسوزانه و علاج جویانه باشد اما برخورد شما در مقابله با دشمن باید قاطع، صریح و همانند برخورد خصمانه او، خصمانه باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: مجموعه‌های دانشجویی در برخورد با دشمن خارجی آزاد هستند و برخی ملاحظات در خصوص مسایل دیپلماسی برعهده دیپلمات‌ها است اما دانشجویان باید مواضع خود را در قبال مسایل خارجی، صریح و بلند اعلام كنند.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، «دانش» را ركن اساسی دانشگاه خواندند و تأكید كردند: مهمترین وظیفه مجموعه دانشگاهی، «تربیت و تولید عالم، تولید علم و جهت دهی مناسب به عالم و علم» است.
رهبر انقلاب اسلامی‌با تأكید بر لزوم حركت رو به جلو در عرصه علمی، افزودند: حركت علمی، هنوز آنگونه كه شایسته نظام اسلامی است، محقق نشده و باید خطوط مرزی علم شكسته شود زیرا پیشرفت در علم، موجب پیشرفت در فناوری می‌شود و پیشرفت در فناوری، موجب تأثیرگذاری در زندگی و مورد توجه قرار گرفتن در دنیا می‌شود.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطر نشان كردند: همه مجموعه‌های دانشگاهی، اعم از وزیران، رؤسای دانشگاهها، مدیران، اساتید، متون درسی و فرآیندهای آموزشی باید در این چارچوب قرار گیرند.
بخش بعدی سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای، بیان 9 توصیه خطاب به تشكل های دانشجویی بود.
ایشان با اشاره به وجود برخی تشكل های یكبار مصرف و با اهداف انتخاباتی و یا تشكل هایی با هدف معارضه علیه مجموعه‌های متدین و انقلابی در دانشگاهها، گفتند: مخاطب ما در این جلسه آن تشكل ها نیستند، بلكه تشكل هایی مخاطب هستند كه معتقد به انقلاب و نظام اسلامی و مبارزه با دشمنان آن هستند.
«آرمانگرایی را فراموش نكنید» این توصیه اول رهبر انقلاب اسلامی‌به تشكل های دانشجویی بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در بیان آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی افزودند: رسیدن به جامعه «عادل، آزاد، پیشرفته، مؤمن، متعبد، مرفه، قوی، محكم و مستقل» آرمان‌هایی هستند كه ارزش دارد انسان جانش را در راه تحقق آنها و در راه نجات كشور و مستضعفان، برای خداوند فدا كند.
«واقع‌بینی» دومین توصیه رهبر انقلاب اسلامی‌بود. ایشان با اشاره به اینكه مقصود برخی افراد از واقع‌بینی، صرفا توجه به موانع است، افزودند: واقع‌بینی یعنی دیدن واقعیات مثبت.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، «جمعیت جوان و با استعداد، منابع زیرزمینی، موقعیت ویژه جغرافیایی و پیشرفت های جمهوری اسلامی» را از جمله واقعیات مهم كشور دانستند و گفتند: آرمانگرایی یعنی در مقابل موانع و مشكلات، جستجو و راه را پیدا كرد و این كار نیازمند بحث های اندیشه‌ورزانه است.
ایشان در توصیه بعدی به دانشجویان از آنان خواستند كه در حوادث گوناگون تلخ و شیرین، «نقش فعال» داشته باشند و همچون «تماشاچی» عمل نكنند.
«تلاش جدی و همه‌جانبه برای غلبه دادن گفتمان انقلاب در دانشگاهها» نكته دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی‌بر آن تأكید كردند و با نادرست خواندن یأس و ناامیدی، گفتند: البته این خطاب، مخصوص دانشگاهها نیست و هر یك از هسته‌های جهاد فكری در سراسر كشور باید در این زمینه به صورت مستقل عمل كنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: گاهی دستگاه‌های مركزی فكر، فرهنگ و سیاست، دچار اختلال و تعطیلی می‌شوند كه در این وضعیت، باید افسران جنگ نرم، با شناخت وظیفه خود، به صورت آتش به اختیار، تصمیم‌گیری و اقدام كنند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین تشكل های دانشجویی را به برقرار كردن ارتباط واقعی با مخاطبان از طریق میزگرد، نشریه و بحث های چند نفره و اكتفا نكردن به فضای مجازی توصیه كردند و در ادامه از آنان خواستند كه چند كلید واژه اصلی همچون «استقلال» ، «نقش مردم در حكومت»، «آزادی» و «نفی نظام سلطه» را فراموش نكنند و آنها را به درستی تبیین كنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای «مردمسالاری» را از جمله كلید واژه‌های مهم دانستند و با اشاره به تعجب و گلایه برخی بچه‌های خوب و انقلابی از تأكیدات ایشان بر لزوم حضور همه مردم در انتخابات و نتیجه آن، افزودند: مصیبت آن روزی است كه مردم به صندوق رأی پشت كنند و دشمن نیز بدنبال روزی است كه 90 درصد مردم پای صندوق رأی نیایند.
ایشان به دانشجویان تأكید كردند: حضور مردم پای صندوق رأی یك نعمت بزرگ است و شما باید برای نتیجه‌ای كه مطلوب می‌دانید تلاش كنید، نه اینكه جلوی حضور مردم پای صندوق رأی بایستید.
رهبر انقلاب اسلامی مساله «استقلال» را بسیار مهم و موضوع سند 2030 را در همین چارچوب قابل ارزیابی دانستند و خاطرنشان كردند: برخی می‌گویند ما در این خصوص تحفظ داده‌ایم و گفته‌ایم فلان بخش آن را قبول نداریم، در حالی‌كه حتی اگر هیچ مورد واضحِ خلاف اسلام در آن وجود نداشت، باز هم نظام آموزشی نباید در بیرون از كشور نوشته شود، حال آنكه موارد خلاف اسلام نیز در آن سند وجود دارد و برداشت افرادی كه خیال می‌كنند، ما در این موضوع گزارش های درستی نگرفته‌ایم، برداشت درستی نیست.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تأكید كردند: اینجا ایران و جمهوری اسلامی است و این ملت، ملت بزرگی است، چرا باید چند نفر در یونسكو یا سازمان ملل، نظام آموزشی ما را بنویسند؟
ایشان در هفتمین توصیه، تشكل های دانشجویی را به «تدیّن و تعبّد در گفتار و عمل» فراخواندند و از آنان خواستند كه بر طبق موازین شرعی و تكلیف الهی عمل كنند.
«شجاعت در اقدام» توصیه بعدی بود كه رهبر انقلاب اسلامی‌با اشاره به آن افزودند: تشكل های دانشجویی برای اقدامات خود معطلِ نگرانی یا ناراحت شدن فلان فرد یا دستگاه نشوند، بلكه جوانب كار را كاملاً بسنجند و هرگاه متوجه نادرست بودن اقدام خود شدند، از همان جا برگردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای از دانشجویان دختر نیز خواستند كه «مساله زن در غرب» را در تحقیقات خود دنبال كنند و در دهمین و آخرین توصیه به تشكلهای دانشجویی تأكید كردند: تشكل های دانشجویی امیدوار باقی بمانند و امید را در دانشگاهها تزریق كنند و نگذارند جوّ ناامیدی بوجود آید.
رهبر انقلاب اسلامی‌پس از پایان توصیه‌های خود به تشكل های دانشجویی، به دو مساله در خصوص «فساد» و «تزریق فرهنگ غربی» پرداختند.
ایشان با نادرست خواندن برخی سخنان مبنی بر وجود «فساد سیستمی» در كشور، گفتند: فساد سیستمی در دوره طاغوت وجود داشت و سیستم به‌طور طبیعی فسادآور بود اما امروز، فسادهایی وجود دارد كه اگرچه فسادهای بدی نیز هستند ولی فساد به صورت موردی است نه سیستمی، كه البته باید با این موارد برخورد شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به وجود انگیزه‌هایی در جهت «توسعه فرهنگ غربی در كشور» افزودند: این انگیزه‌ها وجود دارد اما بدانید هرگز نخواهند توانست انقلاب را از خط خود منحرف و كشور را در فرهنگ غربی غرق كنند.
ایشان، نسل گسترده و تربیت‌‌شده‌ علاقه‌مند به اسلام و انقلاب را مانع غربی شدن فرهنگ كشور خواندند و خاطرنشان كردند: این نسل روز بروز گسترش و عمق بیشتری خواهد یافت و سخنان عمیق و سنجیده دانشجویان در جلسه امروز، نشانه‌ای از همین واقعیت است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ایستادگی و مقاومت و پیشرفت نظام اسلامی در 38 سال گذشته و تحمیل خود به نظام سلطه با وجود همه طراحی‌ها و توطئه‌های گوناگون اعم از جنگ هشت ساله، كودتا، تحریم، تبلیغات مغرضانه گسترده و ترور، گفتند: حوادث تروریستی تهران، به نسل امروز و تهرانی امروز نشان داد كه ترور و حركت تروریستی چیست و چگونه تروریستها، انسان‌های بی‌گناه را هدف قرار می دهند.
ایشان خاطر نشان كردند: شرایطی به‌مراتب سخت تر و وسیع تر از آنچه كه امروز در تهران روی داد، چندین سال در كشور حاكم بود اما جمهوری اسلامی موفق شد حركت روبه جلوی خود را ادامه دهد و نظام سلطه به موفقیت دست نیافت.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اتفاقات امروز در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت و همه بدانند این‌ها كوچك‌تر از آن هستند كه بتوانند در اراده ملت و مسئولین كشور اثری بگذارند.
ایشان خاطرنشان كردند: البته این حوادث نشان داد اگر جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای كه مركز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌كرد، تاكنون گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل كشور داشتیم و ان‌شاءالله اینها ریشه‌كن خواهند شد.
در این دیدار 8 تن از نمایندگان تشكل های دانشجویی، آقایان:
- متین منتظمی دبیركل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
- علیرضا اَلزَیّادی دبیركل دانشجویان عراقی در ایران
- محمد امین سلیمی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی
- امین سردار آبادی دبیرجنبش عدالتخواه دانشجویی
- سیدمحمدحسن داودی مسئول گروه جهادی صبح روشن
- ابوالفضل مظاهری دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل
و خانم ها:
-زهرا سادات رضوی عضو شورای مركزی تحكیم وحدت
-مریم عصارزاده ماهانی فعال فرهنگی، سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی
به مدت بیش از 2 ساعت دیدگاه‌ها و دغدغه‌های جامعه دانشجویی را بیان كردند.
مهمترین محورهای سخنان نمایندگان تشكل‌های دانشجویی به این شرح است:
- لزوم مبارزه قاطع قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی
- انتقاد از مصلحت‌اندیشی‌ها و عدم شفافیت شورای نگهبان در فرایند تایید صلاحیتها
- تاكید بر نقش خانواده در نظام اسلامی و ضرورت تحقق سیاست‌های كلی خانواده
- انتقاد از نقش كمرنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سیاستگذاری فرهنگی
- تاكید بر ایجاد نظام شفافیت در منابع تبلیغات نامزدهای انتخابات
- مطالبه مجازات و برخورد قاطع با فتنه گران
- لزوم بازنگری در ساختارهای اداره كشور و رفع نارسایی‌های اجرایی
- انتقاد از فاصله طبقاتی و كوچك‌تر شدن سفره مردم و تاكید بر ضرورت رسیدگی سریع به مشكلات فوری مردم بویژه در حوزه معیشت
- انتقاد از بی اخلاقی، حاشیه‌سازی و سیاه نمایی به جای برنامه محوری در رقابت‌های انتخاباتی
- لزوم جوان‌گرایی در مدیریت‌ اجرایی و اعتماد به جوانان برای پیشبرد آرمان‌های انقلاب
- انتقاد از كمرنگ شدن شأن نظارتی مجلس شورای اسلامی در جلوگیری از انحرافات
- تاكید بر ضرورت شناسایی و مقابله با گلوگاه‌های فسادخیز در دانشگاه آزاد و نظارت دقیق بر عملكرد این دانشگاه
در پایان این دیدار دانشجویان نماز مغرب و عشاء را به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه كردند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما